| Protection class | IP 20 |
| Dimensions | 70 mm x 86 mm x 53 mm (W x H x D) |
| Material | Housing material: Thermoplastic |
| Measuring principle | Conductive (conductive liquids > 30 μS/cm)
Accuracy: ±1 % |
| Installation | Clip-on enclosure for mounting rail TS 35 |
| Storage temperature | -40 °C to +60 °C |
| Humidity | 5 % to 95 % air humidity (non-condensating) |
| Display | optical:
– Power LED red (relay de-energized) – Leak LED green (relay energized) – Service LED green (relay energized) acoustic: – Piezoelectric buzzer quit by pressing button on front panel |
| Memory | Alarm-/Break storage, last 32 events |
| Voltage | DC 12 V to 24 V ±10 % |
| Power | 3 W |
| Connection | Inputs:
– Sensor via 4-wire cable – Sensor cable length: max. 500 m – Point sensors: max. 50 pieces – Sensitivity: adjustable Outputs: – Collective message alarmrelay, 1 floating change-over contact – AC-12: 0.5 A, 125 V – DC-13: 1 A, 24 V – RS485, Modbus RTU, for process visualization and parametrization |
Ambient temperature:
-20 °C to +50 °C
Storage temperature:
-40 °C to +60 °C
The monitoring unit RLAnet operating with the sensor cable SCR and/or the point sensor PS as well as the optical point sensor PSO/PSO+. The system detects minor liquid leakages fast and reliable and gives off an optical and acoustic signal. Simultaneously the potential-free contact switches. This can be used for signaling to PLC or to a building control unit. The leakage is being localized exact by 1 meter and get visualized on the 4-digit display. Thus a leakage can be located quickly and reliably by a service person and the cause of the leak fixed. The max. monitoring length is 500 m. Up to 50 point sensors can be installed.
Visualization
The service-software (for WINDOWS-PC) calls the system status via RS485 in real-time. The data is available in Modbus RTU protocol. Up to 250 Modbus addresses can be handled. The typical application parametrization will also be managed by using this service software.