| Protection class | Module: IP 66/IEC 60529 Terminals: IP 20/IEC 60529 |
|---|---|
| Material | High-quality thermoplastic |
| Contact material | silver, gold-flashed |
| Installation | TH 35 x 7.5 (15) EN 60715 |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 0.500 kg |
| Voltage | see data sheet |
| Current | see data sheet |
| Power | max. 40 W / 50 VA |
| Connection | Terminals 2.5 mm², fine stranded |
ATEX:
Ex EX II 2G Ex db e IIC Gb
Ex EX I M2 Ex db e I Mb
IECEx:
Ex db e IIC oder Ex d e IIC Gb
Ex db e I oder Ex d e I Mb
25 °C to +60 °C at T4
mounted in sequence on TH at 5 mm spacing
Relay for alternating voltage, neutral, monostable. High-quality cradle relays for AC are installed as encapsulated flameproof elements in the MODEX enclosure. The IP 66 protection class ensures that the contacts are also protected from aggressive atmospheres.
Applications:
switching of measuring and control circuits in industrial areas.