| Protection class | Module: IP 66 EN/IEC 60529 Terminals: IP 20 EN/IEC 60529 |
|---|---|
| Dimensions | see data sheet |
| Material | High-quality thermoplastic |
| Installation | Flameproof, clip-on enclosure for TH 35 rail |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 0.250 kg |
| Voltage | Supply voltage: DC 20 V to 30 V |
| Power | max 0.3 W (Power consumption) |
| Connection | 2.5 mm², fine stranded |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex db e IIC Gb
Ex db e I Mb
Class I Zone 1 IIC
A/Ex d e IIC Gb
-25 °C to +60 °C at T4
The PROFIBUS Interface terminator is an active bus terminator. Its essential benefit is the fact that bus devices can be switched off, removed or replaced without impairing data transfer. This especially applies to bus devices on both ends of the bus line through which terminal resistances previously had to be switched and supplied.