| Protection class | Module: IP 66 EN/IEC 60529 Terminals: IP 20 EN/IEC 60529 Terminals with cover: IP 30 EN/IEC 60529 |
|---|---|
| Structure | Flameproof, clip-on enclosure for TH 35 rail |
| Dimensions | see data sheet |
| Material | High-quality thermoplastic |
| Storage temperature | -40 °C to +60 °C |
| Weight | 2.1 kg |
| Display | Status ON, BF, SF Outputs 16 x LED yellow, active |
| Voltage | Supply voltage (L+, L-): DC 24 V (20 bis 30 V) Output data: Supply voltage (U+, U-): DC 24 V (18 to 30 V) |
| Output power | max. 240 W |
| Power | 1.5 W |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex db e IIC Gb
Ex db e I Mb
Class I, Zone 1, IIC
A/Ex d e IIC Gb
-40 °C to +60 °C at T4
In the Ex-e version, the MODEX digital in module with 16 digital inputs enables 16 binary signals to be fed in. For example, pressure-resistant limit switches or control devices can be imported as signals. The module is connected to the process control system via the PROFIBUS-DP. Coding rotary switches are available for addressing the module.