| Protection class | Module: IP 66/IEC 60529 Terminals: IP 20/IEC 60529 |
|---|---|
| Material | High-quality thermoplastic |
| Installation | TH 35 x 15 (7.5) EN 60715 |
| Storage temperature | -20 °C to +65 °C |
| Weight | 0.600 kg |
| Input voltage | DC 110 V to max. 320 V_x000D_ AC 100 V to max. 250 V 50/60 Hz |
| Output voltage | see data sheet |
| Output current | see data sheet |
| Connection | Terminals 2.5 mm², fine stranded |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex d e IIC Gb
Ex d e I Mb
Class I, Zone 1, IIC
A/Ex d e IIC Gb
mounted on rail with 8 mm spacing
-20 °C up to +40 °C at T6
This power supply unit is suitable for universal use with either AC or DC voltage on the input side. The DC output voltage is stabilised and short-circuit and overload proof to a limited extent. An additional output circuit protection is recommended.