| Protection class | Module: IP 66/IEC 60529 Terminals: IP 20/IEC 60529 |
|---|---|
| Material | High-quality thermoplastic |
| Contact material | AgCdO |
| Installation | TH 35 x 7.5 (15) EN 50022 |
| Mechanical life | 20 x 10^6 switching cycles |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 0.500 kg |
| Voltage | max. 400 V |
| Current | max. 12 A |
| Power | DC 24 V approx. 1.25 W AC 230 V approx. 1.9 VA |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex d e IIC Gb
Ex d e I Mb
Class I, Zone 1, IIC
A/Ex d e IIC Gb
Mounted in sequence on TH
at ≥ 16 mm spacing
-25 °C up to +40 °C at T6
Relay modules in the MODEX system offer modern switch features in explosive areas. The MODEX power relay is used to switch load-current circuits to 12 A, e. g. heating circuits or smaller motors.