| Protection class | Module: IP 66/IEC 60529 Terminals: IP 20/IEC 60529 |
|---|---|
| Material | Enclosure material: High quality thermoplastic |
| Installation | TH 35 x 7.5 (15) EN 60715 |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 0.400 kg |
| Voltage | Input voltage: max. DC 300 V Reverse voltage: 1000 V |
| Current | 0.3 A max per lamp, Type 1 N 4007 |
| Connection | 2.5 mm², fine stranded Terminal designation: written marking labels |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex d e I Mb
Ex d e IIC Gb
Class I Zone 1 IIC
A/Ex d e IIC Gb
25 °C to +60 °C at T4
This module combines a given number of diodes on a single printed board. The diodes are connected to terminals.
Typical applications:
Lamp test circuits – the signals are connected without reaction. The diodes are connected in pairs and can be wired freely to the anode.