| Protection class | Module: IP 66/IEC 60529 Terminals: IP 20/IEC 60529 |
|---|---|
| Material | Enclosure material: High quality thermoplastic |
| Installation | TH 35 x 7.5 (15) EN 60715 |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 0.250 kg |
| Voltage | Rated voltage: 400 V Reverse voltage: 1000 V |
| Current | Type 1N4007: max. 0.6 A (Other types on request) |
| Connection | Terminals 2.5 mm², fine stranded Terminal designation: written marking labels |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex d e IIC Gb
Ex d e I Mb
Class I, Zone 1, IIC
A/Ex d e IIC Gb
25 °C to +60 °C at T4
Diode suppressor circuits for electrical and electronic control systems. Spark suppression diodes to prevent overvoltage in inductive loads such as solenoid valves, DC relays, DC valves etc.