| Protection class | IP 44 |
|---|---|
| Dimensions | 375 x 380 x 610 mm (W x H x D) |
| Material | Stainless steel V4A |
| Pressure | Pressure range: 1 to 15 mbar Purge gas pre compression: 1 to 16 bar Operating pressure: 1,5 bis 3 mbar Purge pressure: > 3,0 mbar |
| Rated voltage | 100… 230 V |
| Rated current | max. 4 A |
| Interface | Ethernet or USB (on demand) or RS 232 (on demand) |
| Resolution | 203 dpi oder 300 dpi |
| Printer engine | ZEBRA ZT111 |
Ex p Slot-Printer Zone 1
07-3704-2222/900.
ATEX:
Ex II 2G Ex pxb IIC T4 Gb
IECEx:
Ex pxb IIC T4 Gb
Ex p Slot-Printer Zone 2
A7-3704-2122/900.
ATEX:
Ex II 3G Ex pzc IIC T4 Gc
IECEx:
Ex pzc IIC T4 Gc
Operating temperature
+5 °C to +40 °C @ T4
(41 °F to 104 °F @ T4)
Storage temperature
0 °C to +60 °C
(32 °F to 140 °F)
In many hazardous areas, it is necessary to provide products with type plates, batch markings or logistics labels.
To optimize the process flow, it is often necessary to print within these areas.
This is possible with the BARTEC label printer directly in ATEX / IECEx Zone 1 or Zone 2.
The printer, based on a ZEBRA ZT111, is protected by the Ex protection type pressurization.