| Protection class | At least IP 20 |
|---|---|
| Structure | Clip-on enclosure to TH 35 |
| Dimensions | see data sheet |
| Material | High-quality thermoplastic |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 600 g |
| Display | LED Green: Operation indicator (ON)
Link / Activity (L/A): |
| Voltage | Supply voltage: DC 20 V to DC 30 V |
| Power dissipation | max. 3,0W |
| Bus interface | 4 wire remote bus with screw terminals: |
Ex II 2(1)G Ex db e [ib] IIC Gb
Ex I M2 Ex db e [ib] I Mb
Ex db e [ib] IIC Gb
Ex db e [ib] I Mb
Class I Zone 1 IIC
A/Ex d e [ib] IIC Gb
Fitting (17-1923-1122/0000):
Ex II (2) G / II (2) D
[Ex ib Gb] IIC
[Ex ib Db] IIIC
-25 °C to +60 °C at T4
The Ethernet switch forwards data packets between devices.
The switch is suitable for Zone 1 and 21 hazardous areas.