| Protection class | Module: IP 66/IEC 60529 Terminals: IP 20/IEC 60529 |
|---|---|
| Material | High-quality thermoplastic |
| Contact material | silver, gold-flashed |
| Installation | TH 35 x 7.5 (15) EN 60715 |
| Storage temperature | -40 °C to +70 °C |
| Weight | 0.500 kg |
| Voltage | see data sheet |
| Current | see data sheet |
| Power | max. 40 W / 50 VA |
| Connection | Terminals 2.5 mm², fine stranded |
Ex II 2G Ex db e IIC Gb
Ex I M2 Ex db e I Mb
Ex db e IIC / Ex d e IIC Gb
Ex db e I / Ex d e I Mb
25 °C to +55 °C at T6
mounted in sequence on TH at 5 mm spacing
Cradle relay for alternating voltage, neutral, monostable. High-quality cradle relays for DC are installed as encapsulated flameproof elements in the MODEX enclosure. The IP 66 protection class ensures that the contacts are also protected from aggressive atmospheres.
Applications:
switching of measuring and control circuits in industrial areas.